Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) umożliwia nie tylko ogólne grupowanie jednostek gospodarczych na podstawie rodzaju prowadzonej przez nie działalności, ale także umożliwia dokładną klasyfikację dzięki dalszemu podziałowi na działy i grupy. Na tej stronie skupiamy się na Dziale 18 - POLIGRAFIA I REPRODUKCJA ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI, który jest częścią szerszej struktury kodów PKD. Dział ten jest podzielony na konkretne grupy, odzwierciedlające bardziej szczegółowe aspekty działalności gospodarczej w ramach danej kategorii.
Wykorzystanie precyzyjnego podziału na grupy w ramach działu pozwala na dokładniejszą analizę i klasyfikację działalności gospodarczych, co jest istotne dla celów statystycznych, badawczych, jak również administracyjnych i prawnych. Poniżej znajdziesz listę grup wchodzących w skład Działu 18 - POLIGRAFIA I REPRODUKCJA ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI, a każda z nich jeszcze bardziej szczegółowo opisuje specyfikę działalności, która podlega danej klasyfikacji.
Opis działu:
Dział ten obejmuje:
Działalność usługowa wspomagająca stanowi integralną część działalności poligraficznej, natomiast wyrób (płyta drukarska, oprawiona książka, plik lub dysk informatyczny), będący efektem tej działalności, jest zawsze otrzymywany w wyniku powyższych czynności.
Różnorodne metody stosowane w poligrafii służą do przeniesienia obrazu z płyty, ekranu czy pliku informatycznego na nośnik papierowy, plastikowy, metalowy, na tkaninę lub drewno (litografia, fotochemigrafia, seriografia, fleksografia).
Pomimo, że drukowanie i działalność wydawnicza mogą być wykonywane przez tę samą jednostkę (np. gazeta), to coraz rzadziej te działalności są wykonywane w tym samym miejscu.
Dział ten nie obejmuje: