Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) umożliwia nie tylko ogólne grupowanie jednostek gospodarczych na podstawie rodzaju prowadzonej przez nie działalności, ale także umożliwia dokładną klasyfikację dzięki dalszemu podziałowi na działy i grupy. Na tej stronie skupiamy się na Dziale 10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH, który jest częścią szerszej struktury kodów PKD. Dział ten jest podzielony na konkretne grupy, odzwierciedlające bardziej szczegółowe aspekty działalności gospodarczej w ramach danej kategorii.
Wykorzystanie precyzyjnego podziału na grupy w ramach działu pozwala na dokładniejszą analizę i klasyfikację działalności gospodarczych, co jest istotne dla celów statystycznych, badawczych, jak również administracyjnych i prawnych. Poniżej znajdziesz listę grup wchodzących w skład Działu 10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH, a każda z nich jeszcze bardziej szczegółowo opisuje specyfikę działalności, która podlega danej klasyfikacji.
Opis działu:
Dział ten obejmuje:
W efekcie tych działalności powstają również produkty uboczne o różnej wartości użytkowej (np. skóry surowe, makuchy z produkcji olejów roślinnych).
Dział ten obejmuje działalności w wyniku których powstają różnorodne wyroby, np.: mięso, ryby, owoce i warzywa, tłuszcze i oleje, wyroby mleczarskie, produkty przemiału zbóż, karma dla zwierząt, pozostałe artykuły spożywcze.
Produkcja może być wykonywana na własny rachunek lub na zlecenie, np. ubój zwierząt.
Dział ten nie obejmuje
Działalność piekarzy, cukierników, masarzy itp., sprzedających własną produkcję (nawet, jeżeli sprzedaż detaliczna prowadzona jest w ich własnych sklepach), traktowana jest jako działalność wytwórcza i sklasyfikowana w niniejszym dziale.
Natomiast działalność jednostki, w przypadku, gdy wyrób podlega nieznacznemu przetworzeniu, nieprowadzącemu do jego istotnych zmian sklasyfikowana jest w odpowiednich podklasach Sekcji G Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle.
Obróbka odpadów poubojowych do produkcji karmy dla zwierząt, sklasyfikowana jest w odpowiednich podklasach grupy 10.9; przetworzenie odpadów żywnościowych i odpadów z produkcji napojów w surowce wtórne, sklasyfikowane jest w odpowiednich podklasach grupy 38.3, a ich usuwanie w 38.21.Z.